Stypendia
Informacje dla studentów dot. stypendium socjalnego
Informacje dla studentów dot. stypendium socjalnego
Podstawą ubiegania się o stypendium socjalne jest miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie studenta wyliczony na podstawie roku 2018. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie, uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2019/20, nie może przekroczyć 1050 zł netto. Przyjmowane będą wnioski wypełnione wraz ze wszystkimi załącznikami i wymaganymi dokumentami. Stypendium zostanie przyznane od miesiąca złożenia KOMPLETNEGO wniosku.
Terminy składania wniosków o stypendia:
Student może także ubiegać się o jednorazową zapomogę
Wnioski o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych i stypendium rektora przyjmowane będą od 5 października 2019 r.
Konsultacje w sprawie świadczeń pomocy materialnej odbędą się 5.10.19.
Pytania w sprawie stypendiów prosimy kierować na adres: stypendia@wszic.pl
Komunikat
Od roku akademickiego 2019/20 wchodzą w życie przepisy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczące stypendiów i zapomóg dla studentów. Poniżej przedstawiamy istotne zmiany:
art.88 ust.4
Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
,,Oznacza to konieczność złożenia przez niektórych studentów, wraz z wnioskiem o stypendium socjalne, ZAŚWIADCZENIA Z OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ O SYTUACJI DOCHODOWEJ I MAJĄTKOWEJ STUDENTA I JEGO RODZINY. Brak takiego zaświadczenia skutkować będzie odmową przyznania stypendium socjalnego. Zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej (GOPS, MOPS) zawierające informację, że student/rodzina studenta pobiera lub nie pobiera świadczeń z ośrodka nie jest wystarczające. Należy sprawdzić w jakiej sytuacji zaświadczenie o sytuacji dochodowej i majątkowej może być wydane. Jeśli będzie potrzeba przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez pracowników ośrodka należy o taki wywiad wystąpić. Wyjaśnienie braku lub przyczyny odmowy wydania zaświadczenia muszą zaistnieć w formie pisemnej. Zaświadczenia wraz z wnioskiem składają studenci, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy kwoty 528,00 zł (kwota na dzień dzisiejszy, może ulec zmianie).”
art.88 ust.5
Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, o którym mowa w ust. 4, jeżeli przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta były uzasadnione oraz student udokumentował źródła utrzymania rodziny.
art.93 ust.2, pkt.1
Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust1. pkt 1-4 i art.359 ust. 1 (tj. stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium rektora i stypendium ministra) przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat.
,,Oznacza to, że łączny okres, w którym dana osoba może otrzymywać świadczenia w ramach studiów – niezależnie od rodzaju, czasu trwania, jak i uczelni, na których są odbywane – nie może przekroczyć 6 lat. Świadczenia pomocy materialnej oraz stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny – niezależnie, kiedy został on uzyskany i na jakim kierunku. Prawo do tych świadczeń pozbawiona jest także osoba posiadająca tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Dotyczy to również tytułów zawodowych uzyskanych za granicą”.